Resultaten från Köping den 9/1-05
Länk till bilderna: http://vp.mine.nu/gallery/album127
Referat kommer senare under veckan:
Resultat Deltävling 3
Grundomgång 1 x 2 min
Anders Ekberg 90 direkt till A-final
Kenth Wiklund 85 direkt till A-final
Bengt Berggren 78 direkt till A-final
Tom Clarqvist 77 direkt till B-final
Erik Ahlbom 73 direkt till B-final
Thomas Werner 67 direkt till B-final
Erik Malmcrona 65 direkt till C-final
Axel Werner 57 direkt till C-final
Bosse Magnusson 56 direkt till C-final
Thomas Persson 51 direkt till D-final
Kent Gustavsson 49 direkt till D-final
Sven Willman 49 direkt till D-final
Klara Werner 44 direkt till D-final
D-final 1 x 2 min
Kent Gustavsson 74 Vidare till C
Thomas Persson 62 Vidare till C
Sven Willman 60
Klara Werner 46
C-final 1 x 2 min
Erik Malmcrona 85 Vidare till B
Axel Werner 77 Vidare till B
Kent Gustavsson 55
Bosse Magnusson 53
Thomas Persson 52
B-final 1 x 2 min
Erik Ahlbom 82 Vidare till A
Erik Malmcrona 75 Vidare till A
Tom Clarqvist 71
Thomas Werner 64
Axel Werner 50
A-final 1 x 2 min
Kenth Wiklund 82
Erik Malmcrona 76
Anders Ekberg 68
Erik Ahlbom 64
Bengt Berggren 60
Teamtävlingen:
Grundomgång + senaste finalheatet räknades:
K2A 429 Kenth Wiklund, Kent Gustavsson och Anders Ekberg
Habos Scalextric's 328 Thomas, Axel och Klara Werner
Emsac 286 Tom Clarqvist, Bengt Berggren och Gunnar Jonsson(körde ej)
Team West 244 Erik Malmcrona, Karin Lundell (körde ej)och Thomas Persson
TABELLEN:
56 Tom Clarqvist FLY Marcos LM600 60
25 Kenth Wiklund FLY Lister Storm 55
3 Anders Ekberg Proslot Toyota GT ONE 48
69 Thomas Werner Scalex TVR 400 39
28 Bengt Berggren FLY Lister Storm 33
9 Erik Malmcrona NINCO Audi TT-R 27
27 Axel Werner Scalex TVR 400 21
50 Kent Gustavsson FLY Marcos LM600 20
125 Erik Ahlbom FLY Lister Storm 13
83 Klara Werner Scalex Porsche GT3R 11
29 Anders Berggren FLY Viper 9
17 Gunnar Jonsson FLY Corvette C5R 8
199 Tomas Åkeson FLY Marcos LM600 6
12 Bosse Magnusson FLY Lister Storm 6
20 Stefan Larsson FLY Corvette C5R 5
11 Thomas Persson NINCO Callaway C12 5
2 Emil Kylvik FLY Lister Storm 4
164 Lars Buller FLY Corvette C5R 3
10 Sven Willman NINCO Mercedes CLK GTR 3
99 Karin Lundell FLY Marcos LM600 2
64 Jan Kylvik FLY Corvette C5R p17
7 Niklas Karlsson Scalex Opel Astra DTM p18
TEAMTABELLEN:
K2A 40
Habo's Scalextric 37
EMSAC 34
Team West 14
Kylvik's 8